Yoganın Faydaları Nelerdir?

Gücünü Artırır

Yoga yapmak sadece esnekliğini değil gücünü de artırıyor. Hatta sadece bu amaçla tasarlanmış, kas kütleni artıran belli yoga pozları da bulunuyor. Yogayı düzenli egzersiz rutininle bir arada yaptığında gücünün ve dayanıklılığının arttığını deneyimleyebilirsin.

Kalp Sağlığına Olumlu Katkısı Vardır

Bilimsel çalışmalar yoganın faydaları arasında kalp sağlığına yaptığı olumlu etkileri de gösteriyor. Bir araştırma, beş yıl boyunca yoga yapmış 40 yaşını aşkın bireylerin, yapmayanlara oranla daha düşük bir tansiyona ve nabza sahip olduğunu ortaya çıkardı. Yani yoganın kalp hastalıklarının başlıca sebebi olan yüksek tansiyon riskini azalttığını söylemek mümkün.

Kronik Ağrıları Azaltabilir

Yoganın sakatlıklar ya da kireçlenme gibi sebeplerden ortaya çıkan birçok türde kronik ağrıyı azalttığını gösteren bilimsel araştırmaların sayısı her geçen gün artıyor. Örneğin 2005’te yapılan bir araştırmada, dizlerinde kireçlenme bulunan katılımcıların yoga yaparak fiziksel işlevlerini artırdığı ve ağrılarının azaldığı gözlemlendi. Bir başka çalışmada ise, bileğinde karpal tünel sendromu olan katılımcıların sekiz hafta yoga yaptığında, ağrılarının azaldığı ve kavrama güçlerinin arttığı ortaya çıktı.

Yoganın Zihinsel Faydaları

Stresi ve Anksiyeteyi Azaltır

Yoganın zihinsel faydaları arasında en bilineni kuşkusuz stresi azaltması. Başlıca stres hormonu olan kortizol salınımını azalttığı kanıtlanan yoga, böylece anksiyete ve stres seviyelerini düşürüyor. Bunun bir diğer sebebi de yoganın sana anda olmanın önemini göstererek daha huzurlu bir bakış açıya sahip olmanı sağlaması. Burada yola çıkarak yoganın faydaları arasında, depresyonla mücadele etme gücünü artırması da sayılabilir.

Yoganın Hayatına Kattığı Faydalar

Uyku Kaliteni Yükseltir

Uyku kalitesinin düşük olması genelde depresyon, yüksek tansiyon ve ağrı gibi sorunlardan dolayı ortaya çıkıyor. Yoganın bütün bunlara iyi geldiğini yukarıda açıkladık. Ayrıca yoganın uyanıklıkla uyku halini düzenleyen melatonin hormon seviyesini yükselttiği de çeşitli çalışmalarla kanıtlandı.

Nefes Alışını Düzenler

Pranayama yani yogilerin uyguladığı özel bir nefes tekniği, nefes egzersizleri ve teknikleriyle nefes alışını kontrol altına almayı amaçlıyor. Yoganın birçok türü de bu tarz nefes egzersizlerini içeriyor. Böylece yoga yaptığında nefes alma kapasiteni artırmış, nefes tekniklerini öğrenmiş oluyorsun. Nefes almanın iyileşmesi de sana dayanıklılık, yüksek performans ve sağlıklı akciğerler olarak farklı faydalarla geri dönüyor.

Sağlıklı Yeme Alışkanlıkları Sağlar

Yediğin yemekleri bilinçle tüketmek, yediğin anın farkına varmaktan yani yiyeceğin tadına, kokusuna, dokusuna ve yerken hissettiğin her duyguya odaklanmaktan geçiyor. Yediklerini bu şekilde tüketmenin sana sağlıklı bir yeme alışkanlığı kazandırdığı, kanındaki şeker seviyeni düzenlediği, kilo vermeni sağladığı ve yeme bozukluklarının önüne geçtiği de kanıtlandı. Yoga yapmak da sana benzer bir odaklanma pratiği kattığı için bunu yeme alışkanlıklarına da daha kolay uygulayabilmeni sağlıyor.