Doğru Nefes Alma Teknikleri

Doğru ve doğal nefes almayı öğrenerek daha sağlıklı ve daha mutlu olabilirsin!

Nefes almak demek, yaşamımız sürdürmek için gereken havayı içimize çektiğimiz doğal bir aktiviteden çok daha fazlası demektir. Doğru nefes almanın sadece fiziksel değil, duygusal ve ruhsal anlamda da pozitif etkileri var. Uzmanlar nefesi doğru kullandığımızda endişelerimizden, korkularımızdan ve takıntılarımızdan arınarak çok daha huzurlu ve sağlıklı olabileceğimizi; hatta hastalık risklerine karşı da güçlü kalabileceğimizi belirtiyor.

Aslında insanlar, henüz bilinçli zihin tam olarak devreye girmediğinden, yaklaşık 3 yaşına kadar içgüdüsel olarak doğru ve doğal bir şekilde nefes alabiliyor. Ama yaşımız ilerledikçe endişelerin ve diğer çevresel faktörlerin yarattığı etkiler nedeniyle doğal nefes almayı unutuyoruz. Zamanla doğal nefesimizden uzaklaşmamız, kesik kesik ve sadece göğüsten yetersiz nefes almamıza neden oluyor. Bu da olması gerekenden çok daha az oksijen almamıza, bununla birlikte de bedensel, duygusal, zihinsel sorunların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Nefesimizin farkında olursak, nefesin nasıl alındığını, nasıl verildiğini, vücudumuzda nereye yayıldığını bilebilir ve sonrasında yanlış nefes alışkanlıkları yerine doğrularını koyabiliriz.

Peki doğru ve doğal nefesi nasıl tanımlayabiliriz? Doğal nefes, diyafram kasları yardımıyla karından başlar, sonrasında göğüse ve tüm vücuda yayılır. Doğru ve yeterli nefes aldığımızda kanımızdaki oksijen miktarı artar; hücrelerimize, organlarımıza daha fazla oksijen gider. Böylece daha sağlıklı, daha enerjik oluruz, bağışıklık sistemimiz güçlenir. Ayrıca oksijen miktarı arttığı için vücudumuzda bir detoks etkisi de oluşur. Çünkü araştırmalar toksinlerin yüzde 70’inin bedenimizden nefes aracılığıyla atıldığını gösteriyor.

Doğal ve doğru nefes almayı bilmek sinir sistemini ve beynindeki hormon üretimini de düzenler. Geceleri rahat ve derin uyumanı sağlar. Öfke, heyecan ve stres gibi olumsuz durumları daha kolay atlatmana yardımcı olur.

Peki doğru nefes almaya başlamanın adımları nedir? İşte senin için yedi adımlı bir diyafram nefesi egzersizi:

1. Bir sandalyede rahat bir pozisyonda otur.

2. Omuzlarını, başını ve boynunu gevşek tut.

3. Diyaframının hareketini hissetmek için bir elini göğsünün üst kısmına, diğerini ise göğüs kafesinin altına yerleştir.

4. Karnın eline baskı yapacak şekilde burnundan yavaşça nefes al.

5. Elini mümkün olduğunca hareketsiz olarak göğsünde tutmaya devam et.

6. Ağzın hafifçe aralık olacak şekilde dudaklarından nefes verirken, elini göğsünün üst kısmında sabit tutarak karın kaslarını harekete geçir.

7. Nefes seansın boyunca bu şekilde nefes almaya devam et.