Daha Sağlıklı bir Mevsim Geçişi

İşte sonbahara girerken hem ruh halini hem de fiziksel sağlığını iyileştirecek dört öneri!

Mevsim geçişleri bizi zaman zaman yorgunluk, mod düşüklüğü veya uyku problemleri gibi sorunlarla karşı karşıya getirebiliyor. Öncelikle bu, çeşitli araştırmalarla kanıtlanmış normal bir durum. İkincisi, bunu önlemek senin elinde!

Sonbahara girdiğimiz bu günlerde modunu yüksek tutman, üretkenliğini artırman ve bağışıklığını güçlendirmen; yani kısacası bu mevsimin tadını çıkartabilmen için önerilerimizi derledik.

Enerji Veren Gıdalar Tüket

Sonbahar balık yemenin tam mevsimi! Balıklardan alacağın Omega-3 yağ asitleri, beyninin sağlıklı çalışmasına büyük bir destek veriyor. Ancak balık tüketirken kızartma yerine buğulama ya da fırında pişirme gibi gibi daha sağlıklı yöntemleri tercih etmen gerekiyor. Ara öğün olarak kabak çekirdeği, kaju ya da badem gibi kuruyemişler de tüketmelisin. Bunlar içerdikleri zengin vitaminlerle bağışıklık sisteminin sonbahardaki en büyük güçlendiricilerinden olacak. Ayrıca her gün doğal kaynaklardan C vitamini almaya ve yeşil yapraklı sebzeleri diyetine dahil etmeye özen göstermelisin. Son olarak, havalar artık o kadar sıcak olmasa bile bol bol su içmeyi yine de sakın ihmal etme!

Uyku Düzenine Dikkat Et

Sonbahar başlarken uyku düzeninin değiştiğini fark ediyor olabilirsin. Bu aslında doğal bir süreç, çünkü doğa da döngüsünü yavaşlatıyor ve kendini kışa hazırlıyor. Özellikle günlerin kısalması ve buna bağlı olarak yaz günlerinde güneş ışınlarından aldığımız serotonin seviyesinin düşmesi de isteksizlik ve halsizlik gibi sorunlara neden olabilir. Bunların üstesinden yeni bir hobi edinmek ve doğada yürüyüş yapmak gibi zihnini ve bedenini aktif tutacak aktivitelerle gelebilirsin.

Üretkenliğini Artır

Sonbahar, aslına bakarsan üretkenliğini artırmak için harika bir fırsat! Yaz mevsiminin tatil havası geride kalmışken uzun zamandır ertelediğin bazı işler için kollarını sıvamaya ne dersin? Bu örneğin giymediğin kıyafetlerinden kurtulmak, kütüphaneni düzenlemek gibi hem senin hem evinin enerji değiştirecek işler olabilir. Ya da son dönemlerde daha da popülerleşen çevrimiçi kurslara katılarak ne zamandır edinmek istediğin yeni bir beceriyi, örneğin yeni bir yabancı dili öğrenmeye başlayabilirsin. Yapılacaklar listeni temizlemenin yaşam enerjini ve mutluluğunu artıracağından emin olabilirsin!

Egzersiz Düzenine Özen Göster

Mevsim geçişlerinde egzersiz düzenini aksatmadığına dikkat etmelisin. Çünkü düzenli spor, hormonal dengeni düzenleyip ve metabolizma hızını artırır. İstersen her gün düzenli olarak yürüyüş yapabilir, istersen yüzme ya da bisiklete binme gibi egzersizlere yönelebilirsin.